Róża Walaszczyk
Od lat 90 XX wieku populacja pszczół z roku na rok maleje. W 1980 roku w USA zarejestrowano 4,5 mln rodzin pszczoły miodnej, w 2008 było ich zaledwie 2,44 mln. Nie ma jednego powodu, który sprawia, że te owady giną, ale głównymi przyczynami są: stosowanie pestycydów, brak bioróżnorodności, pasożyt Varroa destructor i pszczelarstwo migracyjne. Masowe ginięcie tych stworzeń nie dotyczy tylko pszczół miodnych, ale także tzw. samotnic, które według badań Oxford Bee Company zapylają o wiele więcej roślin.
Pszczoły są jednymi z wielu gatunków, które pozwalają nam na uprawę roślin na taką skalę (75% żywności dla ludzi pochodzi od zapylanych przez owady roślin). Pracę tych owadów wycenia się na ok. 250 mld dolarów na rok. Bez tej pomocy nie bylibyśmy w stanie produkować tyle żywności (dla nas czy na paszę dla zwierząt hodowlanych). Ponadto owady te zapylają również rośliny, których nie spożywamy, ale które są istotne dla utrzymania naszego ekosystemu.
O pszczoły miodne zawsze będą dbać pszczelarze i raczej nie jesteśmy w stanie im bardziej pomóc. Możemy natomiast znacząco pomóc pszczołom samotnicom (rodzaje takie jak Megachilidae lub Xylocopa), które nie wytwarzają miodu, ale także nie żądlą. Nie łączą się one w duże roje, dlatego ich hodowla na działce czy nawet balkonie nie jest dla ludzi bezpieczna i raczej niezbyt zauważalna. Pomoc takim owadom polega tylko i wyłącznie na zawieszeniu dla nich domku. Taki domek może mieć wygląd, jaki chcemy, najważniejszym elementem są i tak 10-20 centymetrowe rurki trzcinowe bądź bambusowe (lub jakiekolwiek łodygi roślin, które są puste w środku), które posiadają naturalne „kolanka” albo są zaślepione na końcu w sposób mechaniczny. Domyślnie w takim schronieniu pszczoły powinny złożyć jajeczka i mieszkać, jednakże nawet jeśli tak się nie stanie – będzie to dla nich po prostu miejsce odpoczynku.
W czasie warsztatów będzie możliwość zbudowania 2 typów domków: z puszki oraz z drewna. Domek z puszki jest znacznie uproszczony i do jego budowy potrzebne będą: puszka (najlepiej długa, ok. 10-20 cm) i sznurek. Domek z drewna jest bardziej skomplikowany, ale również solidniejszy i ładniejszy, aby go zbudować potrzebujemy desek różnej długości. Trzcinę zapewnia galeria.
Stworzenie takiego domku nie tylko ułatwi życie pszczołom, ale także pomoże nam pozbyć się zbędnych materiałów w domu. Można go zbudować całkowicie w zero-waste’owym duchu.
Róża Walaszczyk