UL — oddolna inicjatywa kulturalna, zrzeszająca twórców i teoretyków z pogranicza różnych dziedzin.
Olimpia Błaszczyk
Historyczka sztuki, pasjonatka fotografii, autorka zina „After love” oraz @new.ero, członkini redakcji „DL”.
Magdalena Byczk
Studentka II roku malarstwa w pracowni prof. ASP dr hab. Sławomira Lipnickiego na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Natalia Dopkoska
Artystka pochodząca z Ostrołęki. Współtwórczyni ULa, w którym odpowiada za konstruktywną krytykę, organizację pracy i media społecznościowe. Tytuł magistra na kierunku malarstwo otrzymała w 2019 na ASP w Gdańsku. Jedna z jej najnowszych prac wideo z cyklu Nasza Nowa Galeria znajduje się w kolekcji CSW Łaźnia. Stypendystka Miasta Gdańska i Województwa Pomorskiego. W wolnych chwilach zajmuje się wycinaniem rzeczy z papieru, przyklejaniem literek samoprzylepnych i Instagramem. Prywatnie lubi długie spacery do Biedronki.
Natalia Anna Hirsz
Urodzona w Wejherowie (1991). W latach 2012-2017 studentka Wydziału Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplom pt. Ciała zaopiekowane obroniła pod opieką prof. Jarosława Baucia i dra Mateusza Pęka. Aneks do dyplomu pt. Ogród rozkoszy powstał w pracowni prof. Aleksandra Widyńskiego, pod okiem dr hab. Agaty Zielińskiej-Głowackiej oraz dr hab. Sławomira Lipnickiego. Pracę magisterską, pt. Katharsis – Studium zjawiska na przykładzie «Zwiastowania» Simone Martiniego i «Ołtarza martwego kota» Niki de Saint Phalle, napisała pod okiem opiekuna dr Romana Nieczyporowskiego. Aktualnie mieszka i pracuje w Gdańsku.
Alicja Jelińska
Trzyma rękę na pulsie kultury trójmiejskiej, w obiegu instytucjonalnym i pozainstytucjonalnym. Samozwańcza ministra łączności. Jej misją jest poznawanie ze sobą ludzi i ich projektów. Realizuje tę misję poprzez tworzenie takich projektów jak Rezydencje Artystyczne czy Metropolitalna Kadra Kultury. Współtwórczyni Fundacji Artystów Kolonia Teraz. Ukończyła program dla menedżerów kultury Culture for Local Development Instytutu Adama Mickiewicza. Do ULa wnosi pomysły i informacje o nowych możliwśociach działania.
Kara Lewandowska
Kulturoznawca, krytyk sztuki, introligator. Nie rozróżnia pojęcia signifiant od signifié i w tym upatruje źródła wszystkich swoich życiowych porażek. Pomimo ośmiu lat studiów na trzech różnych kierunkach woli bardziej pracę fizyczną niż intelektualną. Kobietom zazdrości pewności siebie, mężczyznom precyzji w formułowaniu myśli, a kotom wszystkiego. W 2019 roku obroniła na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku dyplom i pracę magisterską nt. książki artystycznej. W ULu pełni rolę ochmistrza, klucznika i organizatora zlotów.
Piotr Szymon Mańczak
Współzałożyciel ULa, pomysłodawca i redaktor naczelny „Dyskursu Lokalnego”, artysta wizualny. Absolwent ASP w Gdańsku (2016). Gospodarz cyklicznych debat, rozmów i spotkań: Herbatka dla Dwojga w ASP, Skala Beauforta w GGM, Wieszajmy Artystów Każdego Dnia w Kolonii Artystów. Pracownik Domu Sztuki GAK, dla którego realizuje m.in. jutubowy cykl edukacyjny pt. Drabina sztuki.
Piotr Tadeusz Mosur
Ur. 1990 w Sarnowie. Współzałożyciel ULa i Umiejętnika. Artysta wizualny: malarz, twórca instalacji i autorskiej metody „zboczonej rekonstrukcji”. Absolwent wydziału Malarstwa (dyplom pod kierunkiem prof. Grzegorza Klamana) ASP w Gdańsku (2017 r.). Obecnie doktorant i wykładowca macierzystej uczelni. Związany z Fundacją Wyspa Progress. Uczestnik wielu wystaw w kraju i za granicą.
Agnieszka Piasecka
Absolwentka fotografii na Roehampton University w Londynie (2012). Ukończyła także studia magisterskie na kierunku Intermedia na ASP w Gdańsku (2016). Absolwentka programu mentorskiego Sputnik Photos (2018). Zajmuje się alternatywnymi i historycznymi metodami fotograficznymi oraz wideo. Uczestniczyła w wielu wystawach w Polsce i zagranicą m.in. w Photofusion Gallery w Londynie (2013), Tallin Light Festival (2015), PH21 Gallery Budapeszcie, Fotofestival Lensburg (2020), zwyciężczyni nagrody głównej V Gdańskiego Biennale Sztuki w Gdańskiej Galerii Miejskiej (2019) oraz laureatka LensCulture Critics Choice Awards 2020. Właścicielka Studio 57.
Katarzyna Serkowska
Ukończyła studia z zakresu komunikacji wizualnej i reklamy na WSEiZ w Warszawie oraz Intermedia na ASP w Gdańsku. Dyplom zrealizowała w Pracowni Działań Transdyscyplinarnych pod kierunkiem prof. Grzegorza Klamana. Interesuje się zagadnieniami dotyczącymi nowych mediów i postfotografii. Autorka książki fotograficznej Orphans.
Tomasz Szabłowski
Urodzony 22 października 1994 roku w Łomży. W 2019 roku ukończył studia magisterskie w gdańskiej ASP na wydziale Grafiki. Pracę dyplomową pt. Podróż okoruchowa obronił w pracowni wklęsłodruku pod okiem prof. Aliny Jackiewicz–Kaczmarek. Uczestnik ponad czterdziestu wystaw (w tym trzech indywidualnych) i inicjator wydarzeń artystycznych (m.in. Prekariusze Sztuki). Twórczo wyraża się w rysunku, instalacji, tradycyjnych technikach graficznych i malarstwie stale przy tym eksperymentując.
Wojciech Tokarczyk
Trochę pisze, trochę programuje, lubi las.
Maksymilian Wroniszewski
Doktorant w Instytucie Filologii Polskiej UG. Autor tekstów o literaturze, sztuce i teatrze, redaktor. Współredaguje gdańskie pismo „Dyskurs Lokalny”. Przygotowuje książkę poświęconą gdańskiej sztuce alternatywnej i krytycznej.