Chodząc depczesz Polskę

Piotr Tadeusz Mosur

Chodząc depczesz Polskę Piotra Tadeusza Mosura to syntetyczne widzenie tożsamość narodowej zaklętej w słowie, obrzędzie, symbolu, emblemacie i micie. Artysta nie stosuje uproszczeń. Nie banalizuje tego, co głębokie – egzystencjalnej refleksji.

↓ Scroll down for English 🇬🇧

Wystawa: Chodząc depczesz Polskę
Artysta: Piotr Tadeusz Mosur
Wernisaż: 23.01.2020 godz. 19⁰⁰
Czas trwania: 24.01—29.02.2020
Miejsce: Galeria Nizio, ul. Inżynierska 3/4, Praga-Północ
Kuratorka: Karolina Kliszewska

Rytm i tempo wernisażowego wieczoru wyznaczy Warszawsko-Lubelska Orkiestra Dęta.

Warszawsko-Lubelska Orkiestra Dęta sięgnie po repertuar marszowy, który jest ważnym elementem tożsamościowym rodzimych orkiestr. Przemarsze oraz musztry paradne na stałe wpisały się w orkiestrową codzienność, mają długą tradycję pamiętającą niejeden ustrój polityczny.


Historie narodów rozpisane są na wielkie zespoły, bohaterskie postawy i czyny, odkrywcze idee, nośne hasła stanowiące motywy przewodnie dla periodyzacji dziejów. Stylistyka narracji narodowej charakteryzuje się wystawnością, zawiera w sobie zaskakujące zwroty akcji oraz malownicze sceny zbiorowe, które w polskiej historii znalazły się w tragicznym rozwiązaniu. „Chodząc depczesz Polskę” to bezpośrednie manifestowanie treści głęboko osadzonych w narodowym etosie, to wizualne cytaty określające polskość. Jednakże to, co widoczne na wystawie nie musi być uniwersum dla naszego czasu i miejsca, choć stwarza pokusę, aby za takie je traktować. Piotr Tadeusz Mosur sensacyjność historyczną Polski ujął w swoistych scenach grupowych, dosłownych komunikatach tekstowych, stosując jaskrawe kontrasty stylistyczne oraz malowniczość przedstawień. Umieszczone nad wszystkim przeskalowane hasło chodząc depczesz Polskę scala wystawę i stanowi zobiektywizowaną perspektywę wyjściową całości.

Chodząc depczesz Polskę jest przewrotnym hasłem z obszaru konwencji uniwersum narodowego, stworzonym w duchu manifestu dziejowego. Hasło stawiające nas w konsternacji co do decyzji o stawianiu lub wstrzymaniu się od kroku. Krok jest tutaj aktem krytycznym odwołującym się do aktywności obywatelskiej, ściśle pochodów, zgromadzeń, marszów. Występujące w ramach różnych wyobrażeń ideowych, określających nasze światowidzenie. W jakim kierunku, tempie, z jakimi emocjami, z kim ramie w ramie maszerujemy. Zaniechanie lub postawienie kroku, podjęcie tej decyzji w konkretnym momencie staje się kluczowe. Określa pola ideowe, punkty styku i konfliktu oraz reprezentacje ilościowe w ramach tych pól. Obecnie poprzez masowe pochody ujawnia się wieloaspektowość tożsamości narodowej, a mnogość tych ruchów pokazuje, że owa tożsamość jest w fazie przeobrażeń. W imię czego i przeciw komu dokonujemy tego aktu. Czy mamy świadomość powagi każdego naszego kroku, jego sprawczości wobec nowo konstruowanej tożsamości. Jak stoczyć walkę o nową mentalność Polaków nie zadeptując się wzajemnie?

Idea maszerowania niesie ze sobą pragnienie rewolucyjnej zmiany patrzenia, myślenia i działania. Zamiast tego często następuje mocniejsze utrwalenie powszechnych schematów i wzmocnienie zastanych sytuacji napięć społeczno-politycznych. Niemniej jednak pochód okazuje się obecnie narzędziem sprawczym wobec rzeczywistości, przypomina, że nie istniejemy poza systemem, a wręcz przeciwnie wyłaniamy się z niego i istniejemy w nim, a udział w akcie krytycznym daje poczucie współodpowiedzialności za jego formę. Rewolucyjne środki wyrazu wypracowane przez te działania to konwencje stylistyczne, z których czerpie Piotr Tadeusz Mosur. Jest w tym przekonanie o konieczności kształtowania przyszłych gestów krytycznych, proponowanie nowych sposobów widzenia, nie zaś utrwalania przebrzmiałych sensów. W zamyśle wystawy artysta podporządkowuje te konwencje ujawnieniu problematyki polskości w wymiarze egzystencjalnym i społecznym. Pluralizm źródeł i wybór rozwiązań stylistycznych buduje całościowo dość fatalistyczny obraz współczesności. Całość reprezentuje kulturę upadku dyskursu, konformizm i awans społeczny, rozwarstwienia i hierarchizację a, także dualizm moralny/etyczny połączony z opresją wewnątrzsystemową.

Sztuka poszerza pole widzenia, więc nie zawężamy jej tutaj intencyjne do reprezentacji jednego światopoglądu. Towarzyszy nam w tym wola wiedzy i prawdy, aby na końcu naszego pochodu nie dotrzeć do punktu, w którym na usta ciśnie się hasło: „obserwując, nie dostrzegliśmy”.

Zaproszenie do marszu jest wprowadzeniem do wspólnego dociekania prawdy o tym, jakie są składowe naszej tożsamości i jaka ona może być w ramach jej obecnych przeobrażeń.

Karolina Kliszewska


W dobie roztapiania się twardych tożsamości, należałoby zadać pytanie: Co zrobić w sytuacji, gdy gniazdo, formujące się w narodowo rozumiany habitat, zmienia się w grajdoł? – Gniazdo robaczywe. Gniazdo, w którym uściełana trupami posadzka, wyklucza powstanie nowego, w miarę możliwości zdrowego życia. Co jeśli to zasada ogólnego okrucieństwa natury? Porównywalna do sposobu rozwijania się larw gąsieniczników. W ramach próby, uniknięcia zagrożeń, przezornie składających swoje jaja, w organizmach innych – zmarłych – gąsienic? Nawet jeśli to zasada naturalna, czy mamy prawo się na nią godzić?

Piotr Tadeusz Mosur

Fotodokumentacja

Współorganizator:
Nizio Design International

Patronat honorowy:
■ Ilona Soja-Kozłowska, Burmistrz Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy
Urząd Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy

Patronat honorowy:
■ prof. ASP dr hab. Krzysztof Polkowski, Rektor ASP w Gdańsku
Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku

Partnerzy:
Centrum Praskie KoneserGaleria ULOSA – Otwarte Studio Antyfaszystowskie / Open Anti-fascist StudioFundacja Wyspa Progress ■ Praska Ferajna

Sponsorzy:
Restauracja ZONI ■ Dwór Sanna ■ WuWu Bistro

Patronat medialny:
Artinfo.plRadioPraga.pl


Abstract

Walking, You Tread on Poland was an exhibition by Piotr Tadeusz Mosur examining Polish national identity through rituals, symbols, and collective memory. Employing vivid contrasts and symbolic texts, it reflected on the dynamics of marches, citizen activism, and societal transformations. The exhibition critiqued the dualities of conformity and dissent, exploring how collective actions shape and redefine national consciousness.

See also: Chochoł and Ziemia szałem ukochana