Nienasycenie. Kilka kolaży o pielęgnacji ego

Ania Witkowska

Tytułowe nienasycenie jest powszechnie znanym zjawiskiem społecznym i ekonomicznym. Dotyczy sprawowania władzy czy to nad drugim człowiekiem, czy nad naturą. Charakteryzuje Homo Sapiens, który postanowił za wszelką cenę czynić świat sobie poddanym. I doprowadził do katastrofy… Płonące lasy Amazonii, Syberii, Wysp Kanaryjskich, niespotykane ulewy i powodzie w Indiach, Pakistanie czy Nepalu, kolejne huraganowe Harvey’e, Irmy czy zaskakujące europejskie upały to tylko czubek góry lodowej, którego zaraz i tak nie będzie, bo zostanie roztopiony i zalany morzem plastiku, które w efekcie zaleje, i w niedalekiej przyszłości, Gdańsk. To bolesna prawda o naszej bezmyślności i nieprzemyślanych wyborach. Tworzymy hierarchiczną strukturę społeczną, zawierzając często swój los nieodpowiedzialnym politykom czy biznesmenom, którzy kochają manipulować, by realizować swoje doraźne interesy i pomnażać zera na kontach bankowych. Wcale nie chcą sprzątać naszych podwórek. Zabierzmy się więc za nie sami. 

W ramach dwudniowych warsztatów zapraszam wszystkich do wyrażenia niezgody na powyższe fakty. Spróbujmy skomentować marną kondycję świata za pomocą wizualnego kolażu. Niech powstaną wściekłe tyrady słowne, plakaty polityczne i komiksy, które umieścimy wspólnie w jednej publikacji / zinie.

Spotkanie ma nawiązywać do Kolażu oburzenia z 1967 roku na Uniwersytecie NY w ramach Angry Arts Week, kiedy to ponad 500 artystów i artystek zamanifestowało swoje antywojenne zapatrywania. 

Dajmy upust własnym poglądom!


Ania Witkowska — artystka wizualna, grafik, okazjonalna kuratorka, wykładowca Akademii Sztuki w Szczecinie/Pracownia Opakowań, wcześniej współprowadziła pracownię Książki Artystycznej oraz Publikacji Multimedialnych. Od 2019 pracuje również na studiach niestacjonarnych ASP w Gdańsku/Pracownia projektowania otwartego i dla kultury. W 2018 uzyskała tytuł doktora na Wydziale Rzeźby I Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Wydarzenie jest częścią festiwalu Nakład własny #2 organizowanego przez Fundację Kultury Wizualnej CHMURA.

Program warsztatów i art zin włączają się w obchody Roku Antyfaszystowskiego, który jest ogólnopolską inicjatywą koalicji instytucji publicznych, organizacji pozarządowych, ruchów społecznych, kolektywów oraz artystów, artystek, aktywistów i aktywistek.

Zin

Autorki i autorzy: Helena Chmielewska • Patrycja Cichosz • Agata Giełda • Dominika Meissner • Zoszka Mykietnik • Martyna Olszewska • Tomasz Szabłowski

Fotodokumentacja

Do pobrania