Strona wydarzenia 👉 zobacz na FB
Już po raz trzeci zapraszamy na rajd po niezależnych miejscach ze sztuką w Gdańsku.
- 6.09 — Spacer kuratorowany po miejscach artystycznych w Gdańsku-Wrzeszczu
- 7.09 — Spacer kuratorowany po miejscach artystycznych w Gdańsku Śródmieściu & Dolnym Mieście & Stoczni Gdańskiej
Trasa
(Godziny orientacyjne!)
Piątek, 6 września, start g. 17:00
17:00–17:30 ◼ Kolonia, Aleja Grunwaldzka 51
17:45–18:15 ◼ Pracownia Agaty Nowosielskiej, ul. Lelewela 17 / 35
18:35–19:15 ◼ Fundacja Palma, ul. Jaśkowa Dolina 4
19:45–20:15 ◼ polka dot (Ula Zerek & Anna Steller), Sobótkowa Polana (Kaczy Dołek), ul. Jaśkowa Dolina (park)
20:35–21:05 ◼ Garaż 130, ul. Bohaterów Getta Warszawskiego 13
Sobota, 7 września, start g. 14:00
14:00–14:30 ◼ PRZE Pracownia, ul. Siennicka 10 A, Przeróbka
→ Gimnastyka, czytanie, odpoczywanie z Plenum Osób Opiekujących Się (Katarzyna Kania, Marianna Marszałkowska, Anna Steller, Ania Witkowska)
15:00–15:30 ◼ UL, ul. Św. Barbary 3
→ Wystawa: Nerwica informacyjna
Osoby artystyczne: Magdalena Byczk, Inga Levi, Piotr Tadeusz Mosur, Matylda Soja, Magdalena Świerczek, Katarzyna Pieciukonis, Julia Woronowicz, Kuba Zając
Kurator: Piotr T. Mosur
15:50–16:20 ◼ Kolonia Artystów – Dolne Miasto, ul. Dolna 4
→ Pracownie: Martyna Aniserowicz, EXT.collective, Katarzyna Głowacka, Jakub Kozłowski, Agata Reclaf, Łukasz Zabłotny, Adam Zmysłowski
16:30–17:00 ◼ Dzivne, ul. Łąkowa 16/2
17:35–18:05 ◼ La małpa, ul. Na Stoku 10
→ Wystawa niespodzianka
Kuratorka: Marianna Marszałkowska
🚋 🚲 🚌 przemieszczenie np. tramwaj
18:45–19:15 ◼ LAYUP, 94B Hala, ul. Niterów 9
→ Instalacje:
Filip Kozarski „Ego Trip” – instalacja video
Krik Kong „Czeker” – instalacja
19:30–20:00 ◼ eskaem, ul. Gdyńskich Kosynierów 10
→ Wystawa: Alina Mielnik „Co robić, jak nie rozmyślać?”
Kuratorka: Alicja Jelińska
20:15–21:15 ◼ Szatniowiec, ul. Narzędziowców 228A, Stocznia Cesarska
→ Pracownie:
Magdalena Pela, IV piętro
Dominik Kulaszewicz, II piętro
Mariusz Waras, II piętro
→ Wystawa:
Pheone „Schrott”, kuratorki: Julka i Pati, parter
21:30–22:00 ◼ Kolektyw Pogoda, ul. Narzędziowców 49A, Stocznia Cesarska
→ Wystawa: „Ciało Pedagogiczne”
Bartosz Banasik, Łukasz Domin, Andrzej Dromert, Harald Koeck, Malwina Kowalewska, Jarosław Lissitzky vel Bruno Stchandara, Maciej Malczewski, Daniel Sobański, Piotr Starościc
🛰️ SATELITA
◼ Savchenko Gallery, Oliwa
Pomiędzy stoczniowymi dźwigami, chodnikowymi dziurami, w labiryncie wrzeszczańskich uliczek i zakamarków, otwiera się przestrzeń sztuki tworzonej oddolnie w Gdańsku. W pierwszy weekend września, niezależne miejsca sztuki Gdańska zapraszają Was do wspólnego spotkania po raz trzeci w ramach festiwalu UNDERGDAŃSK.
Tegoroczne hasło, „Chichot Losu”, jest nie tylko wyzwaniem, ale i zaproszeniem do refleksji nad tym, jak przypadek i przewrotność losu kształtują nasze życie oraz twórczość artystyczną.
„Chichot Losu” jest echem ludzkich doświadczeń, irracjonalnych zwrotów i momentów, które wydają się bawić naszym kosztem, a jednocześnie otwierają nowe, nieoczekiwane drogi. Tak też widzimy nasze miasto, które coraz szybciej zmienia się pod wpływem jego atrakcyjności turystycznej i biznesowej. Stawiając nas, mieszkańców, w tym osoby artystyczne w sytuacjach zaskakujących i nowych. Artystki i artyści biorący udział w wydarzeniu, z różnych dziedzin i środowisk, złożą hołd losowi – tym niewidzialnym siłom, które kierują naszym losem, a czasem wydają się tylko z nas kpić. W każdym z miejsc, które tego dnia otworzymy, kryje się odmienna opowieść. Od pracowni artystycznych po galerie w suterenach oddamy głos temu nieuchwytnemu „chichotowi”, który przemyka przez nasze życie.
Zapraszamy do wędrowania po Gdańsku w poszukiwaniu niespodzianek i doświadczania sztuki w jej najbardziej niezależnej i bezkompromisowej formie. Niech ten dzień będzie dowodem na to, że sztuka pozainstytucjonalna w Gdańsku żyje i czeka na Wasze odkrycie.
Cieszmy się z tego wspólnego święta niezależnej sztuki i pozwólmy, aby chichot losu poprowadził nas przez tę wyjątkową podróż.
Czym jest Undergdańsk?
Undergdańsk to inicjatywa oddolna, która już trzy lata z rzędu przybiera formę rajdu po alternatywnych miejscach związanych ze sztuką w Gdańsku. Podczas dostychczasowych dwóch edycji nasz spacer przyciągnął każdorazowo kilkusetosobową publiczność zainteresowaną niezależna sceną i działaniami artystycznymi.
Zależy nam na pokazywaniu miejsc pozainstytucjonalnym obiegiem, które działają nieformalnie, tworząc różnorodne środowisko kultury i sztuki w Gdańsku. Spacer jest kuratorowany, a w zeszłym roku zrobiliśmy 27 tys. kroków.
Na trasie odwiedziliśmy miejsca skoncentrowane w śródmieściu i na terenach postoczniowych m.in. Galerię UL, Pawlacz, Galerię Pogoda, Galerię Layup, Eskaem, Kolonię Artystów i satelity w innych dzielnicach: Prze Pracownia, Galerię Parter, Instytut Cybernetyki Sztuki oraz pracownie artystyczne.
Robimy Undergdańsk, bo chcemy i lubimy działać.
Finansujemy się samodzielnie.