Wykon

Serdecznie zapraszamy na przegląd działań performatywnych Wykon, który w swojej pierwszej odsłonie zgromadzi osoby studiujące na Wydziale Rzeźby i Intermediów w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Wydarzenie ma charakter jednodniowego minifestiwalu, który odbędzie się 3 III 2023 w godzinach od 16⁰⁰ do (około) 20⁰⁰.

↓ Scroll down for English 🇬🇧

Fotodokumentacja


Wychylcie się bardziej z okna, jeśli wypadniecie może was coś olśni albo zamroczy a krzyk spadającego będzie kolejnym dowodem na istnienie. Bo tylko w ten sposób można bronić istnienia sztuki

Fragment wykładu inaugurującego rok akademicki 2020/2021 krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Krzysztof Warlikowski Czy wierzysz w duchy?

W jednym z niedawno opublikowanych wywiadów, rozpatrując sylabusy w kontekście kryzysu ogółu sztuki w Polsce Zbigniew Libera powiedział, że na akademiach uczy się peformansu, mimo iż zawsze był on narzędziem kontestacji tego, co znajduje się wewnątrz jej murów. To zdanie prowokuje szereg przemyśleń związanych z ewolucją sposobów nauczania opartych o poszerzanie możliwości, samej akademii, której powolne tryba prędzej czy później przynoszą nowe metody tworzenia, ale również te związane z szerokością zagadnienia, jakim jest performatyka.

Szeroki zakres, daleko wykraczający poza odnogę dotykającą jedynie sztuki otwiera nowe możliwości interpretacji określonych działań, niezależnie od tego, czy wynikają z założenia, metody czy samego aktu, który w odpowiednim momencie może zostać wskazany jako działanie z zakresu pola sztuki. Ta ciągle poszerzana dziedzina nauki, której elementy na dobre zakorzeniły się w postrzeganiu tego, co artystyczne, staje się aliażem dziedzin z zakresu już nie tylko ciała i jego motoryki, ale również granic, możliwości i języka, by zaznaczyć te najistotniejsze dla interesującej nas dziedziny, stając się tym samym swojego rodzaju laboratorium, w którym niezależnie od perspektywy wynik zawsze jest pozytywny, wahając się jedynie stopniem tajemniczości wobec odbierających performowane akty. Szeroki zakres pozwala również na swobodną grę między tym co przeżywane a artystycznym działaniem bez wyspecjalizowanych narzędzi, które trzeba nabywać. Zasadzając niejednokrotnie całą operację na swobodzie przeżywania codzienności. Czy ktokolwiek ma prawo jej zabronić?

Piotr Tadeusz Mosur

Zapraszamy do zapoznania się z broszurą wydarzenia, zawierającą również tekst Grzegorza Klamana oraz dodatek — tekst Honoraty Martin.


Artyści_tki

  • Anna Chabowska i Kajetan Krzemieniewski
  • Kacper Krajewski
  • Weronika Sikorska
  • Kacper Ignaczak
  • Michał Kowalczys
  • Patryk Dariusz Gacki
  • Mac Lewandowski
  • Katarzyna Pieciukonis
  • Marta Kubiś i Józefina Radtke

Gościnnie:

  • Emilia Rodziewicz
  • Oskar Żuk

III Pracownia Intermediów: dra Honorata Martin
Pracownia Działań Transdyscyplinarnych: prof. dr hab. Grzegorz Klaman
Asystent w obu pracowniach i kurator: mgr Piotr T. Mosur

Patronat medialny: Radio MORS

Do pobrania


Abstract

Wykon. First edition of a performance art festival showcasing students from the Gdańsk Academy of Fine Arts. The event featured a variety of performances that explored transdisciplinary and interdisciplinary approaches to contemporary art. Through dynamic actions, the students investigated themes such as the body, movement, and the boundaries of artistic expression, offering a glimpse into emerging practices in the field of performance.

See also: Performance Art in Theory and Praxis