Żyć i umrzeć w San Andreas

Wystawę poprzedzać będzie panel dyskusyjny na Patio ASP (godz. 15:30).

↓ Scroll down for English 🇬🇧

https://fb.me/e/1iCUp1bDP

14.05.2022 godz. 19:00
Galeria UL, ul. Świętej Barbary 3, Gdańsk

Wystawa Żyć i umrzeć w San Andreas jest poświęcona przejściowej rzeczywistości wczesnych lat dwutysięcznych, której skrawki odnajdujemy w naszych wspomnieniach do dziś. Celebracją wszystkich drobiazgów dawniej branych za pewnik, a obecnie traktowanych jako skarb; miejsc, które miały dla nas niemal mistyczną aurę; zjawisk, które z jakiegoś powodu wydawały się nam niezwykle doniosłe i wydarzeń, które miały zostać z nami na zawsze. Wystawa porusza też wątek przenikania się światów rzeczywistego i wirtualnego: karkołomnego budowania wspólnego mitu, jednej zbiorowej świadomości opartej na zasadach niezliczonej ilości światów nierzeczywistych. Wspólnie stawiamy pytanie: jak rozliczyć pionierskie czasy polskiego Internetu? Jak mówić o naszej byłej działalności w świecie, na który mieliśmy większy wpływ jako dzieci? Wspólnie eksplorujemy Polskę czasów nieudanego fotorealizmu, pstrokatych kolorów rodem z osiedlowej pizzerii lub podmiejskiego centrum handlowego. Od scen biedy i rozpaczy polskich slumsów, po ociekające chromem audi wujka, który niedawno wrócił z Niemiec. Od małych obiektów żądających naszego skupienia, po natłok obrazów w wielkim kolażu półprawdziwych wspomnień. Wierzymy, że w tej wystawie każdy znajdzie odbicie siebie sprzed piętnastu lat, z czasów wielkich marzeń, wielkich rozczarowań i jeszcze większych niewiadomych.

Artyści i artystki

Jacek Paśnik
Natalia Magalska
Victoria Frechet
Krystyna Engelmayer-Urbańska
Natalia Dopkoska
Natalia Laus

Kurator

Adam Kawecki

Współpraca

Galeria BB (Kraków)

Podziękowania dla Jana Brunke, Kai Kropidłowskiej, Anity Bialic i Dominiki Plewy za wsparcie projektu i umożliwienie działań, które do niego doprowadziły.

Wystawa Żyć i umrzeć w San Andreas odbywa się jako wydarzenie komplementarne dla promocji książki Dzieci Jacka Paśnika.

Wernisaż odbędzie się w czasie Gdańskiej Nocy Muzeów.


Abstract

To Live and Die in San Andreas was an exhibition exploring the transitional reality of the early 2000s, reflecting on cultural phenomena and collective memories of the era. The exhibition featured artworks inspired by the aesthetics of the early internet, video games, and virtual worlds, capturing the blend of real and digital experiences. It invited viewers to reflect on the pioneering days of the Polish internet, lost media, and the cultural shifts that shaped a generation.

The event was part of the book promotion for Jacek Paśnik’s Dzieci and took place during the Long Night of Museums. It was also followed by a panel discussion.