Grzegorz Sosiński
Wernisaż 08.07.2022 godz. 18⁰⁰
Wystawa 9—22.07.2022. Wstęp po wcześniejszym umówieniu się → ul.galeria@gmail.com.
Hybrydyczny twór, który stanowi trzon ekspozycji Sosińskiego, skupia się wokół tego co artysta nazywa „Pojawem”. To właśnie on, będący estetycznym konglomeratem obiektu znalezionego w drzewnym wyrobisku w Oliwie, z technologicznym, podzielonym na bity obrazem jego wnętrza jest próbą przekroczenia funkcjonalizmu fotografii, niejednokrotnie ograniczającej się do roli pozornego banku pamięci. Sosiński stara się również przekroczyć techniczny performance sprzętu, narzucony przez jego producentów.
Tautologiczne zetknięcie wymiaru cyfrowego z komponentem naturalnym w tym przypadku spełnia definicję fotoobiektu, z kolei nawiązania do możliwości wykorzystania zjawiska entropii przywodzą na myśl znane odniesienia Pawła Leszkowicza w stosunku do realizacji Konrada Pustoły. Nie odbiera to jednak oryginalności projektowi, który w aktualizujący sposób zdaje się wypełniać lukę powstałą po sztuce stawiającej na pierwszym planie rolę medium fotograficznego rozumianego per se jako główny przekaźnik, poprzez jednoczesną dekonstrucję cyfrowej struktury jak i swoiste zespolenie z tym, co naturalne, tworząc określony komunikat w duchu postfotograficznym, będący jednocześnie osobliwym translatorem informacji o miejscu, strukturze i czasie, cytując artystę: „Obiekt-hybryda Pojaw i jego we-wnętrze stały się torem oddziaływań służących transmisji danych”.
Produkcja sensów poza klasycznym obiegiem postrzegania fotografii (znacząco nazywanej przez Sosińskiego „obrazem technicznym”) transgresyjnie angażuje również w pole rozważań problematykę widzialności ujmowanej z perspektywy reprezentantów landartu, którzy starając się jak najpełniej przedstawić swoje realizacje w instytucjach kultury, niejednokrotnie borykali się z pytaniami, na ile fotografia uwierzytelnia zdarzenie i jak możliwie ją rozszerzyć — pytanie, które zadawane z dzisiejszej perspektywy w kontekście przekroczenia medialnego, może oferować zaskakujące odpowiedzi.
Piotr Tadeusz Mosur
Projekt zrealizowany w Pracowni Działań Transdyscyplinarnych (prof. Grzegorz Klaman, as. mgr Piotr T. Mosur).
Recenzent: dr Grzegorz Jarmocewicz
Opiekunka pracy pisemnej: prof. ASP dr hab. Aleksandra Pawliszyn